Proces beatyfikacyjny o. Mariana Żelazka – „ojca trędowatych”
data: 09.12.2019

W niedzielę 8 grudnia o godz. 10.30 w parafii pw. Wszystkich Świętych w Chludowie odbyło się powołanie i pierwsza sesja Trybunału Rogatoryjnego Sługi Bożego  pochodzącego z Poznania misjonarza werbisty. Uroczystości przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Podczas pierwszej sesji zostanie zaprzysiężony Trybunał Rogatoryjny, który będzie przesłuchiwał w Polsce świadków w procesie beatyfikacyjnym o. Mariana Żelazka.

Zgodę na przeprowadzenie procesu rogatoryjnego Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD w Polsce wydała archidiecezja poznańska. Prośbę taką skierował abp John Barwa SVD z diecezji Cuttack-Bhubaneshwar w Indiach, który poprosił o to w związku z dużą liczbą świadków pochodzących z Polski. Zgodnie z wymogami kanonicznymi o beatyfikację wnioskują władze diecezji, gdzie żył i pracował kandydat na ołtarze. O. Marian Żelazek spędził na misjach w Indiach 56 lat.

Osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie procesu w Polsce zostaną: ks. Rafał Pajszczyk z Poznania– przewodniczący Trybunału Rogatoryjnego, o. Henryk Kałuża SVD z Nysy – wicepostulator, o. Jan Wróblewski SVD z Chludowa – promotor sprawiedliwości, o. Franciszek Bąk SVD z Chludowa – notariusz oraz o. Wojciech Grzymisławski SVD z Chludowa – notariusz.